Nadanie imienia

„- Czyś już wymyśliła bajkę o krasnalu?
- pytają wszyscy, bo się widać od Tadeuszka
Wszystkiego dowiedzieli.
- Owszem wymyśliłam – mówię.
- Siadajcie i posłuchajcie:
Był sobie krasnal…”

Tak rozpoczyna się baśń o Krasnalu Hałabale, który od 1936 roku bawi i uczy dzieci

Kim jest Krasnal Hałabała?

Jest on głównym bohaterem książki Lucyny Krzemienieckiej – „Z przygód krasnala Hałabały”
Krasnal Hałabała jest postacią wyjątkową. Poprzez swoją postawę, rozwija dziecięcą wrażliwość, dostarcza właściwych wzorców osobowych, moralnych, pomaga kształtować zdolność porozumiewania się dziecka zarówno z rówieśnikami, jak i z dorosłymi. Wskazuje dzieciom piękno otaczającego świata przyrody, ochrony jej zasobów, zachęca do poznawania życia zwierząt, pozwala dostrzec wartości jak: przyjaźń, dobroć, prawda, piękno.

Dlaczego Krasnal Hałabała?
Przy wyborze imienia kierowaliśmy się następującym kryterium:
v    przyjęty kierunek oddziaływania dydaktyczno - wychowawczego powinien być zgodny z misją i założeniami planu rozwoju przedszkola,
v    patronem przedszkola powinien zostać bohater bajkowy, odgrywający w życiu małego dziecka ważną rolę.
Ponadto mamy nadzieję, że w dobie zafascynowania mediami wizualnymi, wykorzystanie wizerunku krasnala oraz jego leśnych przyjaciół korzystnie wpłynie na rozbudzanie zamiłowania dzieci do książek, a tym samym rozwijania mowy ojczystej, które jest jednym z najważniejszych elementów programu edukacyjnego przedszkola.

Okres przygotowań
Przedsięwzięcie nadania „logo” realizowane było w Samorządowym Przedszkolu w Serocku od października 2007 roku. W tym czasie dzieci uczestniczyły w wielu działaniach mających na celu poznanie twórczości Lucyny Krzemienieckiej i przybliżenie postaci patrona.
W przedszkolu zachodziło wiele zmian: Krasnal Hałabała zaczął towarzyszyć dzieciom podczas: konkursów, zabaw, teatrzyków, zajęć: plastycznych, matematycznych, konkurencji sportowych. Pojawiał się również w wierszach i wymyślanych przez dzieci piosenkach.
Aż wreszcie…

W dniu 8 czerwca 2009 roku
przyszedł długo oczekiwany i przygotowywany dzień radosnego świętowania

Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się o godzinie 10:00 Mszą święta w intencji dzieci.
Następnie o godzinie 15:30 Dyrektor przedszkola pani Barbara Tomczak powitała zaproszonych gości, rodziców i gospodarzy przedszkola – dzieci.
Po odczytaniu Uchwały Rady Miasta i Gminy Serock z dnia 01 maja 2009 roku o nadaniu przedszkolu imienia Krasnala Hałabały, odsłonięciu tablicy pamiątkowej i wystąpieniu zaproszonych gości, nastąpiła część artystyczna. Nasze przedszkolaki pochwaliły się swoimi umiejętnościami w specjalnie przygotowanym przedstawieniu.
Krasnal Hałabała ogłosił w nim uroczyście i zobowiązał się w słowach:

„Drogie Przedszkolaki, od dziś zostanę patronem przedszkola Waszego.
Będę Wam pomagał, rad dobrych udzielał, wiersze recytował i piosenki śpiewał”

Dalszą część uroczystości wypełniła przy wyjątkowo sprzyjającej tego dnia pogodzie, wspólna piknikowa zabawa, konkursy i pokazy cyrkowe.

Nasze przedszkole od dziś to:
Nasze logo:

To połączenie znaku promocyjnego Gminy Serock nawiązującego do jej lokalizacji w rejonie Jeziora Zegrzyńskiego z Krasnalem Hałabały – symbolem przedszkola.

Nasz hymn

Nasze smakołyki

Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu  przedsięwzięciu rodziców i nauczycieli, dzieci chętniej będą się identyfikować z placówką i grupą przedszkolną, a przedszkole jako placówka przestanie być anonimowe w środowisku.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się tworzenia nowego wizerunku przedszkola.